Góry

Beskid Śląski to góry bardzo przyjazne tym, którzy chcą po nich połazikować, niewielkie przewyższenia, bogata dobrze oznakowana sieć szlaków turystycznych i spacerowych oraz sporo schronisk górskich to atuty Beskidu Śląskiego (podczas wycieczek górskich należy pamiętać o odpowiednim ubiorze i obuwiu. Długość i stopień trudności trasy należy dopasować do swoich umiejętności. Przed wycieczką należy zaopatrzyć się w dokładną mapę).

Górskie szlaki turystyczne przebiegające przez Ustroń:
Ustroń PKP - Równica - Ustroń Polana
Ustroń Polana - Czantoria Wielka
Ustroń Zdrój - Poniwiec - Czantoria Wielka
Równica - Orłowa - Trzy Kopce Wiślańskie
Równica - Brenna Leśnica (fragment szlaku)
Ustroń Polana PKP - Orłowa - Dobka - Obłaziec
Równica - Lipowski Groń - Lipowiec - Skoczów
Ustroń Zdrój PKP - Jelenica - Czantoria Mała
Czantoria Mała - Tuł - Goleszów (fragment szlaku)
Czantoria Wielka - Beskidek - Stożek

Atrakcje okolicznych szczytów:
Wielka Czantoria - najwyższe wzniesienie Pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim, dominujące w północnej części tego pasma. Na samym szczycie góry, po czeskiej stronie granicy, znajduje się stalowa wieża widokowa (wstęp płatny) z platformą na wysokości 29 metrów oraz bufet. Na grzbiecie góry, kilkaset metrów na zachód od szczytu, znajduje się czeskie schronisko turystyczne na Czantorii (właściwie pod Czantorią Wielką), zbudowane jeszcze przez niemiecką organizację turystyczną Beskidenverein w 1904 r. Tam też znajdowało się turystyczne przejście graniczne.
Czantoria Wielka stanowi duży węzeł szlaków turystycznych.


Równica - szczyt górski o wysokości 885 m. n.p.m. w odgałęzieniu Pasma Wiślańskiego w Beskidzie Śląskim położony pomiędzy dolinami Wisły i Brennicy. Stoki i sam wierzchołek są porośnięte lasami, głównie bukowymi i mieszanymi. Na podszczytowej polanie, na wysokości 785 m. n.p.m. znajduje się schronisko górskie założone w roku 1927 a także kilka karczm regionalnych. Do schroniska prowadzi ogólnodostępna droga asfaltowa z Ustronia.
Spod szczytu rozciąga się rozległa panorama Beskidu Śląskiego ze szczytami: Czantorii Wielkiej, Małej, góry Tuł, Skrzycznego, Soszowa Wielkiego, Baraniej Góry, Malinowskiej Skały.


Przełęcz Salmopolska - położona jest na wysokości 934 m. n.p.m. Roztacza się z niej malownicza panorama na okoliczne szczyty i stoki górskie. Najpiękniejszy widok roztacza się jednak z pobliskiego szczytu Malinów (1117 m. n.p.m.). Zimą na przełęczy uruchamiane są dwa wyciągi narciarskie, w tym jeden dla dzieci.


Stożek Wielki - szczyt górski w Paśmie Czantorii w Beskidzie Śląskim o charakterystycznym stożkowatym kształcie, porośnięty lasami bukowymi i iglastymi. Przez Stożek przebiega granica państwowa pomiędzy Polską a Czechami i znajduje się tu turystyczne przejście graniczne. Na szczycie schronisko turystyczne oddane do użytku w 1922 roku (jest to najstarsze polskie schronisko w Beskidzie Śląskim) oraz węzeł szlaków pieszych. Ze szczytu rozciąga się widok na Beskid Śląsko-Morawski i Beskid Śląski.


Barania Góra (1220 m. n.p.m.) - pod szczytem góry źródło swoje ma królowa polskich rzek - Wisła. Jest drugim co do wysokości wierzchołkiem polskiej części Beskidu Śląskiego. Na stokach góry możemy znaleźć 300-letnie jesiony oraz wtórnie wprowadzone limby i stanowiska kosodrzewiny. Na południowo-zachodnim zboczu góry znajduje się schronisko. Przy schronisku pod Baranią Górą działa Muzeum Historii Turystyki Górskiej, założone w sierpniu 1995 roku przez znanego działacza PTTK, autora wielu przewodników i map - Edwarda Moskałę.
Kaskady Białej Wisełki - malowniczy wodospad, który utożsamiany jest ze źródłami Wisły. Musimy dojechać do Wisły Czarne, następnie jedziemy drogą prowadzącą nad sztucznym jeziorem, do zakazu wjazdu, a dalej pieszo.


Klimczok (1117 m. n.p.m.) - charakteryzuje się dwuwierzchołkową kulminacją. Bardziej płaski jest wschodni szczyt i nosi on nazwę Magury. Legenda głosi, że dzikie lasy Klimczoka były kryjówką śląskich zbójników, którym przewodzili słynni bracia Klimczak.


Szyndzielnia (1026 m. n.p.m.). Wychodząc od strony Bielska-Białej na Szyndzielnię znajdziemy się na obszernej polanie "Pod dębowcem" (507 m. n.p.m.), na której znajduje się Kamień Seniora oraz drewniany krzyż. W 1953 r. uruchomiono liniową kolej gondolową na szczyt Szyndzielni o długości 1920 m. Na prawym grzbiecie stoku znajduje się rezerwat przyrody Stok ze 100-150 letnim lasem bukowym z domieszką: jodły, świerku, jaworu, klonu z paprociami i naparstnicą.

Informacje pochodzą z ogólnodostępnych źródeł. Hotel nie bierze odpowiedzialności za dokładność informacji.